Rekondice bechtěreviků - Turčianské Teplice


http://www.therme.sk/
GoogleMAPS Turčianské Teplice"


Již jste zkusili příjemných účinků termálních pramenů u našich sousedů na Slovensku? Do těchto lázní přjíždějí lidé především za lepším zdravím, ale také se zde dají podnikat výlety za krásami přírody a večer tu najdete i nějaký ten kulturní pořad.


Odkaz na FOTO Turčianských Teplic webu PANORAMIO od fotografů:

Denis Ondriškovič, Ľubo Petrovič, < JOKO >,

Modrý kúpel je známou charakteristickou budovou lázní Turčianské Teplice

Připravili speciální bechtěrevický léčebný program v lázních Turčianské Teplice: Denně 2x termál, 2x cvičení a 3 masáľe za týden. Budete-li mít málo, odpoledne je k dispozici tělocvična či fitnes. Večer tanec a výsledky jsou zaručené. Za pouhých 6 dnů se v předklonu zlepšíte až o 5 cm. Nevěříte? Přijeďte to s námi zkusit.


Základní údaje:
Biely kúpel - cvičení v termální vodě je velice příjemné a prospěšné
  • Ubytování v 1 a 2 lůžkových pokojích
  • LD Aqua - WC, sprcha a TV na pokojích
  • Minimálně 3 procedury denně - rozpisy připraveny
  • Denně cvičení v tělocvičně a v termálním bazénu
  • Možnost volby polopenze, a za příplatek plné penze, či lepší ubytování

    Velká Fatra - ubytování, strava, bazén, procedury, sál...
    Lázně Turčianské Teplice:
    Menší okresní město, ležící v širokém údolí mezi Martinem a Kremnicí na úpatí Nízkých Tater má pro nás řadu předností. Solidní ubytování, léčivou termální vodu, ve které se budeme denně 2x koupat, slušnou obchodní sí», slušná jídelna (obědy pro hladové) za příznivé ceny, řadu restaurací i noční bary, až 3 místa na tanec, a také příznivé ceny. Kino, kulturní dům, internetová škola, spojení vlakem i autobusem. V lázních proběhly rekonstrukce včetně rekonstrukce balneoterapie a bazénu ve Velké Fatře. Personál lázní na nás vzpomíná a těší se na naši další návštěvu.
    Parenica - koupel v jeskyni, léčivá voda 42C - vynikající účinek
    Možnost výletů:
  • Gaderská dolina - lesem údolím hor, zřícenina hradu
  • Harmanecké jeskyně - procházky lesem
  • Kremnica - historické město, zlatý důl
  • Střed Evropy - blízko Kremnice
  • Sklenné Teplice - Parenica, koupání v jeskyni voda 42°C, Koliba
  • Parenica - koupání v jeskyni je mimořádným zážitkem umocněným léčivou vodou tak horkou, že sami z počátku neuvěříte tomu, že tam vlezete a vydržíte. Moc si to pochvalujeme a každý rok se těšíme na sladkou únavu po koupeli, pivo či husička na místní kolibě večer je příjemnou tečkou.
    Ceny rekondic:
    V případě, že jiná krajská organizace KB poskytne svému členu dotaci bude pro něj cena o to nižší. FT poukazy nelze využít. Můžete si dokoupit další termály nebo masáže.
    div CLASS=M


    Zlaté kúpele – Turčianské Teplice – místo rekondic KB


    Již více než deset let jezdíme z klubu bechtěreviků do slovenského lázeňského města Turčinaské Teplice. Za toto období se zde mnohé změnilo a některé z těchto změn jsme prožívali s tímto městem a především s lázeňským prostředím a bohatě mineralizovanou (sírany, uhlovodíky, vápník, hořčík, železo a další) termální vodou teplou od 38 do 46 stupňů celsia.

    Úvod

    V údolí horního toku řeky Turiec, pod jihozápadním výběžkem Velké Fatry leží lázeňské město Turčianské Teplice. Malebná krása skalnatých štítů, holé plochy nedalekých Lazov a severní svahy Kremnického pohoří vytvářejí překrásné okolí, plné možností poznávání přírody a jejích krás. Turčianske Teplice byly odedávna pro svou polohu, ale zejména pro vysokou léčivou sílu přírodních pramenů střediskem návštěv domácích i zahraničních hostů.

    Historie

    Lázně v Turčianských Teplicích patří mezi nejstarší na Slovensku. První písemnou zmínku o městě najdeme v darovací listině na již existující Hájske panství od uherského krále Ladislava IV. Kumanského hraběti Petrovi z roku 1281. Hrabě dostal osídlené pozemky, na nichž byly i termální prameny, v té době ještě nevyužívané. První zmínka o „Thermae Thurociensis“ pochází z roku 1402 a od té doby se Turčianské Teplice dostávají do stále většího zájmu.
    V roce 1423 využil účinky pramenů uherský král Zikmund Lucemburský a v roce 1535 se termální koupele staly vlastnictvím města Kremnice. Jedním z nejvýznamějších návštěvníků byl v roce 1573 král a císař Maxmilián Habsburský. V pozdější době se Kremnica rozhodla přestavět původní dřevěný lázeňský dům na zděný. Následovalo mnoho dalších šlechticů se svým služebnictvem a dalším z důležitých, jenž se zasloužil o propagaci a zýšený zájem byl František Vešeléni jenž byl později jmenován za palatína.
    Po roce 1714 zájem o lázně začal opadat a město Kremnica je začalo pronajímat za nízké ceny. Zlom pak nastal po vybudování železnice v roce 1872 trať Vrútky – Zvolen a Kremnica zpřístupnila prameny všem vrstvám společnosti a začala lázně nejen využívat, ale i budovat. I když byly teplické léčivé prameny známé a navštěvované, přece se touhy Kremnice, postavit v Turčianských Teplicích vhodné budovy na ubytování hostů, splnili až v 19. století. V roce 1885 vzniká Modrý kúpeľ a budova Alžbeta dnes liečebná dom Jána Kolára. Postupně se začali budovat a rozrůstat. Po únoru 1948 byly Štubnianske Teplice přejmenováno na Turčianske Teplice a podruhé v historii se staly sídlem okresu. Dne 20.2.1949 se Kremnica vzdala svých práv na lázně a vznikly Československé státní lázně a zřídla. Jako první pak byl zmodernizován Červený kúpel, LD Malá Fatra a Kollár. V roce 1885 vzniká Modrý kúpeľ a budova Alžbeta dnes liečebný dom Jána Kolára.
    A to už se pomalu dostáváme do naší doby. V roce 1973 byla do užívání předána stavba LD Alfa (dnes Aqua), který jako uživatelé známe velmi dobře a v roce 1984 po dostavbě LD Veľká Fatra se zvýšila kapacita lázní na 465 lůžek. Rok 2007 – jeho královská výsost arcivévoda Michael von Habsburg – Lothringen otevírá nový zábavně – relaxační areál Spa&Aquapark, který již také máme vyzkoušen a prověřen. V roce 2009 bylo dostavěno nové moderní ubytovcí křídlo LD Velká Fatra a tím kapacita lůžek stoupla na 790.

    Za těch více než deset let co do Turčianských Teplic s klubem jezdíme jsme si zde vyzkoušeli různá ubytování od nejstaršího domu LD Jana Kolára, přes konkurenci na hotelu Vyšehrad, až po nově dostavěné křídlo Velké Fatry. Prošli jsme etapou od počátečního seznamování se s prostředím, po vytváření programu přesně na míru našeho postižení. Také jsme si tady vyzkoušeli několikero různých a zajímavých vletů. Od procházek po okolní krajině, až po výjezdy do vzdálenějších lokalit, například blízká města a okolní hory. Přístup zdejších lidí je i přes malá nedorozumění stále vstřícný a věřím, že to tak i zůstane a my se sem budeme i nadále rádi vracet.
    © Mainda,Mig