Zpráva o činnosti KB v Moravskoslezském kraji
v roce 2001, MS-KB byl ustanoven

Vážení přátelé,
     nebývám zde na valné hromadě častým hostem, vlastně jsem tu poprvé. S řadou kolegů bechtěreviků se známe z rekondic a těm ostatním bych se rád představil. Jmenuji se Emil Mainda a dnes tady zastupuji nově vzniklou regionální pobočku Klubu na Ostravsku. Správně bych měl říci v Moravskoslezském kraji jenže ve vypjatých chvílích to hrozně láme jazyk a tato chvíle k nim patří.
     Této zprávě bych raději říkal “Zpráva o historii vzniku a plánech MS KB”, zatím si říkáme Moravskoslezský Klub bechtěreviků. Uvidíme zda se po dnešku nebudeme jmenovat jinak. Ti z Vás, kteří čtou pozorně nebo alespoň zběžně náš časopis již jistě zaregistrovali, že se v Ostravě něco děje. V posledních měsících vyšlo několik podrobných článků s mým podpisem a naposledy mi někteří kolegové na rekondicích v Jáchymově dokonce řekli, že mám poslední číslo bechtěrevika pro sebe (trochu nadsazovali). Nebudu se tedy opakovat a řeknu raději něco o historii našeho vzniku a o našich plánech a také o potížích, které zřejmě doprovázejí každý zrod něčeho. Nahoru Zpět HOME

     V únoru 2001 jsem prožil rekondice v Bohdanči s dobrou hradeckou partou a říkal jsem si, proč to nezkusit také u nás. Dále už pracovala náhoda. Pomohl jsem kolegům trochu s hodnotícím článkem o rekondicích a to asi spustilo další děj.
     V březnu mne požádala naše předsedkyně zda bych nezastupoval Klub v nově vznikající Krajské radě humanitárních organizací v Ostravě (MS KRHO), tedy v Moravskoslezském kraji. Jenže koho jsem vlastně měl zastupovat? No a bylo to tady - MS-KB.
     V dubnu jsem se sešel z několika “pravidelně cvičícími” bechtěreviky v Ostravě a získal také jejich souhlas k další činnosti, také se při tom přihlásilo do Klubu několik nových kolegů. V dalších měsících jsem poměrně intenzívně pracoval ve vznikající KRHO. Kolegové z výboru KRHO mi v těchto měsících hodně pomohli orientovat se v džungli NNO (Nestátní neziskové organizace) k nimž naše sdružení také patří.
     V září, přesně 20.9.2001 se stal Moravskoslezský Klub bechtěreviků MS-KB skutečností. V tento den proběhlo ustavující krajské shromáždění za účasti 22 členů Klubu. Podle mých informací čítá dnes MS KB 114 členů. Nebudu zde předčítat plán naší činnosti, ani jména zvoleného výboru, to vše jste nejspíše už četli v minulém čísle našeho časopisu. Raději se zmíním o tom co jsme od té doby udělali.

Je jasné, že k fungující společnosti patří dobrá parta a také finanční prostředky.
     Tyto skutečnosti motivovaly naše dosavadní pokusy. Zatím to skutečně jsou jen pokusy, na výsledky a hodnocení si ještě musíme nějaký měsíc počkat: Nahoru Zpět HOME

1) Společenská setkání.
     Abychom mohli spolupracovat a vyvíjet další společnou činnost ku prospěchu všech, je nutné se navzájem poznat, domluvit se a také se trochu pobavit, vypadnout z kolotoče všedního dne. Vzájemný kontakt jen přes bechtěrevika je velmi zdlouhavý a je to v podstatě jen monolog píšícího.
     1. Společenské setkání v Klimkovických lázních. Konalo se 17. října. Pokusili jsme se otestovat zájem kolegů podle společné dohody z krajského shromáždění. Výsledek byl hubený sešli jsme se 4. Z Ostravy, která je nejblíže – nikdo. Řekli jsme si, že to tak snadno nevzdáme.
     2. Společenské setkání v Darkově. Konalo se 28. listopadu, po dokonalejší přípravě, za vydatné pomoci p. Romany Hlaváčkové, p. Szelonga, a p. Jiřiny Hložánkové. Tentokrát byl úspěch větší. Sešlo se nás 16. Dík patří mým kolegům. Podobně rozpačitý začátek potvrdili také přátelé z jiných regionů. Budeme dále hledat optimální místo pro naše setkání v Ostravě.

2) Financování činnosti.
     Získat prostředky na naši činnost dá práci větší. V minulých měsících jsem připravil projekt na jehož základě jsme podali několik grantů do výběrových řízení MÚ v největších městech MS kraje. Požadavky na obsah zpracovaných projektů jsou vysoké a požaduje se také množství dokladových materiálů. Projekt předpokládá 3 základní pilíře naší činnosti v roce 2002:

  1. Pravidelné cvičení v bazénu s teplou vodou - 1 x týdně.
  2. Rekondice 2 x ročně vždy 1 týden.
  3. Společenská setkání – jsou důležitým psychologickým faktorem. Nahoru Zpět HOME

     Za zvláštní zmínku stojí zejména rekondice. Projekt předpokládá rekondice v některých lázních na Slovensku. Důvod je dvojí, máme to tam z Moravy blíže a také cena je prakticky poloviční. Podařilo se mi také splnit důležitou podmínku projektů, MUDr. Klára Šírová – revmatolog v Ostravě přijala funkci odborného garanta v našem MS KB. Předpokládám, že když se celá věc zdaří, mnoho kolegů, nejen z Moravy, se k nám přidá. Kontaktujte. Je jasné, že naše plány dají ještě mnoho práce. Doufám, že příští rok bude naše zpráva bohatší a v Moravskoslezském kraji bude více spokojených bechtěreviků.

Přeji všem úspěšný konec roku, zde přítomným přeji příjemné vánoce.

Ing. Mainda Emil, emainda@novahut.cz,   emainda@seznam.cz   Tel.: 0732-719506

©  Emil Mainda 2002