Co jsou kortikoidy
Kortikoidy – látky podobné hormonům kůry nadledvin. Léčebně se využívá zejména jejich protizánětlivého, protialergického a imunosupresivního účinku (potlačujícího imunitu). Podávají se u řady zánětlivých chorob revmatických, systémových, kožních, plicních, ledvinových aj. především takových, u nichž je vhodné tlumit nadměrnou činnost imunitního systému, který se podílí na poškozování organismu (bechtěrevova choroba, Polyartritida...).
Důvody a rizika užívání:
Kortikoidy se podávají celkově (v tabletách či injekčně), často je výhodná jejich místní aplikace (mast, inhalační spreje apod.). S ohledem na potlačení imunitních reakcí se nepodávají u infekčních chorob (popř. musí být současně podávána antibiotika). Tlumí řadu příznaků chronických nemocí, obvykle je však nedokážou zcela vyléčit. V některých případech jsou jedinou léčebnou možností a mohou zachránit život. Jejich dlouhodobé, zejména celkové podávání však bývá spojeno s některými vedlejšími účinky (přibývání na váze, cukrovka – *steroidní diabetes, úbytek kostní hmoty až *osteoporóza, deprese, *peptický vřed aj.).
Nebezpečí při náhlém vysazení:
Dlouhodobé celkové podávání kortikoidů utlumí činnost kůry nadledvin, jejich náhlé a nekontrolované vysazení je proto nebezpečné. Místní používání k tomuto nebezpečí nevede (aplikace na velkou plochu kůže však může při delším podávání, zejm. u dětí, vést k celkovým účinkům). Po přerušení léčby může rovněž někdy dojít k novému vzplanutí choroby. O užívání kortikoidů by pacient měl vždy informovat lékaře. U nás se užívají zejména tyto léky:
Hydrokortizon
Prednison
Dexamethazon
Triamcinolon
© Emil Mainda 2002