Pozor začínáme na Severní Moravě

Regionální Moravskoslezský Klub bechtěreviků

Vážení přátelé,
po dlouhém váhání jsem se ujal role aktivátora KB na Severní Moravě. Během svých pobytů v lázních jsem se seznámil s celou řadou našich aktivních kolegů, ať už přímo z výboru KB nebo z fungujících regiónů. Vždycky jsem jim trochu záviděl, že pro ně a pro řadu jejich přátel vlastně lázně nebo rekondice po celý rok tak úplně nekončí. Moje rozhodování urychlilo zřízení nových krajských úřadů. Uvědomil jsem si, že po změně způsobu financování v ČR na začátku roku 2003 můžeme přijít i o to, co nám dosud zajišťují kolegové z Prahy.
Věřím, že i v Moravskoslezském kraji se najde mnoho kolegů, kteří nechtějí být sami se svým bechtěrevem, vždyť nás je na Ostravsku registrovaných v KB více než 100! Věřím, že se najde i těch několik málo kolegů, kteří pomohou také s organizací našeho regionálního Klubu a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Z pověření výboru Klubu bechtěreviků, jsem koncem března započal s organizací pobočky na Severní Moravě. Moravskoslezský kraj má 6 okresů:
Zpět HOME

Ostrava, Opava, Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná a Nový Jičín

Pro lepší orientaci zde uvádím největší města našeho kraje: Frenštát pod Radhoštěm, Frýdlant nad Ostravicí, Nový Jičín, Kopřivnice, Štramberk, Studénka, Odry, Příbor, Fulnek, Bruntál, Krnov, Opava, Hlučín, Bohumín, Český Těšín, Třinec, Frýdek-Místek, Havířov, Karviná, Orlová, Ostrava. Mnoho našich kolegů je ovšem z menších vesnic.
Dne 27.3. 2001 se uskutečnila v Ostravě-Vítkovicích krátká ustavující schůzka se 6 členy našeho Klubu v tělocvičně před cvičením. Za úspěch považuji, že vzápětí se do Klubu přihlásilo asi 5 nových členů. Snad s 20 dalšími "Moravskoslezskými bechtěreviky" jsem hovořil telefonicky a nikdo nebyl proti zřízení KB-MS. A nyní to nejdůležitější. Kolegové z Moravskoslezského kraje, zapište si prosím, do kalendáře a hlavně přijďte na:
Ustavující valnou hromadu Moravskoslezského Klubu bechtěreviků
Dne 20. září 2001 v 16 hodin
Slezská Diakonie, Ulice 28. Října
Pro skutečně obětavé přespolní kolegy malou informaci. Pokud přijedete vlakem nebo autobusem do Ostravy na vlakové nádraží nebo na ÚAN (autobusy), nastoupíte vždy do tramvaje jedoucí do centra Ostravy, vystoupíte na zastávce Kulturní dům Vítkovice, je to první zastávka tramvají z ÚAN směrem na Ostravu Porubu. Diakonie je nová budova blízko KD v parku, naproti je rozestavěná vícepodlažní budova.
Nahoru Zpět HOME
Pokusím se krátce vysvětlit, proč je valná hromada pro nás důležitá.
Každé občanské sdružení, případně nezisková organizace, potřebuje pro svou činnost, ze které mohou mít výhody všichni její členové, finanční prostředky. Pro nás jsou nejúčelnější cvičení, plavání, rekondiční pobyty, společenská setkání, a to nejen v centru regionu, ale také v lokálních skupinách. Prostředky na tyto aktivity můžeme získat několika způsoby: Členskými příspěvky, sponzorskými dary, hospodářským výsledkem aktivit tohoto sdružení a také získáváním dotací. A především o tyto dotace jde.
Jedná se o účelově vynaložené prostředky pro neziskové organizace a sdružení. Hospodaření s těmito prostředky, které budou v budoucnu přidělovány krajskými úřady, podléhá přísným pravidlům jak na straně krajských úřadů tak na straně příjemců těchto dotací. Valná hromada je nejvyšším orgánem Klubu a koná se jednou za dva roky. Valná hromada schvaluje stanovy, volí předsedu, místopředsedu a nejméně 3 další členy výboru, který pak zastupuje Klub v oficiálních záležitostech.
Teprve po uskutečnění ustavující valné hromady MS Klubu bechtěreviků se stáváme partnerem pro oficiální orgány. Do té doby s námi nikdo nepočítá.
Nahoru Zpět HOME
Co jsme zatím udělali:
Abych trochu uklidnil skeptiky, že začínáme na zelené louce, že je to na dlouhé lokte, že je to mnoho práce a že je to nejspíš zbytečné. Stručně popíši, co jsme ve spolupráci s výborem Klubu zatím stihli. Spolu s Ing. Petrovičem jsme připravili seznam MS bechtěreviků, je nás zatím 103.
Z pověření výboru Klubu, jménem naší předsedkyně paní Jany Kameníkové, jsem se zúčastnil ustavující schůze Moravskoslezské Krajské rady humanitárních organizací (KRHO) a stal jsem se členem přípravného výboru. MS Klub bechtěreviků je tedy ustavujícím členem MS KRHO mezi zatím 21 dalšími sdruženími a neziskovými organizacemi. Ustavující schůzi dalšího vznikajícího sdružení MS KRZP (Moravskoslezská Krajská rada zdravotně postižených) jsem bohužel nestihl, ale dodatečně jsme se stali členy i této organizace. Obě tato sdružení mohou pro nás mít veliký význam. Představitelé těchto sdružení mohou být partnery pro nové krajské úřady, zde prostřednictvím "Grantů" můžeme získat finanční prostředky pro své programy. Zejména MS KRHO se mi jeví jako nadějná cesta. V přípravném výboru je řada schopných lidí, v podstatě profesionálů v oblasti "humanitárních služeb". Zde připravujeme také valnou hromadu a stanovy, ale také budoucí programy činností a navazujeme vazby na krajské a městské úřady.
Nahoru Zpět HOME Ing. Mainda Emil, emainda@seznam.cz, Tel.: 558-431866 - domů
©  Emil Mainda 2002